تبلیغات

تبلیغات

آشنایی با ساختمان پستان

مجموعه : پزشکی و سلامت

حدود پنج یا شش هفته كه از عمر جنین گذشت و هنگامی كه جنین هنوز فقط چند سانتیمتر طول دارد، یك رشته برجسته از بافت از محلی كه بعدها زیر بغل را می سازد به كشاله ران كشیده میشود. این رشته برجسته را اصطلاحاً خط شیری (Milk Line) می نامند. بعدها وقتی كه جنین حدود شش ماهه شد، سلولهای ترشحی ویژه ای از نوك پستان جنین به سمت داخل رشد می كنند و مجاری شیری را ایجاد می كنند. تا زمانیكه نوزاد متولد میشود، ساختمان پستان شكل اولیه خود را خواهد گرفت. در حقیقت، بعضی از نوزادان دارای پستانهای متورمی هستند كه به علت انتقال هورمونهای مادر از طریق جفت به آنها ایجاد میشود.
پستان های اكثر دخترها از سنین حدود 9 تا 11 سالگی شروع به رشد می كند اما این فرآیند می تواند خیلی زودتر و یا خیلی دیرتر هم شروع شود. حتی وقتی كه پستان به طور كامل رشد كرده است، د راین مرحله قادر به تولید شیر نمی باشد. بعضی از پسرها هم در هنگام بلوغ دچار مقداری رشد پستان می شوند اما این وضعیت، موقتی می باشد و معمولاً بعد از یك یا دو سال از بین می روند.
در طی حاملگی، پستانهای خانمها خیلی بزرگتر میشود و ممكن است به خاطر تكثیر و رشد سلولهای تولید كننده شیر و توسعه سیستم مجاری شیری، وزن پستان ها دو برابر شود.
در این هنگام، نوك پستانها نیز رنگشان تیره تر میشود و رگهای خونی پستان ها نیز برجسته تر میشود. تمام این تغییراتی كه در پستانها ایجاد میشود، در پاسخ به هورمونهایی است كه در هنگام حاملگی در خانمها ترشح میشود. این تغییرات اكثراً موقتی می باشند. با این حال تیره رنگ شدن نوك پستانها به طور دائمی باقی خواهد ماند زیرا اكنون آنها دارای رنگدانه های بیشتری نسبت به قبل از حاملگی هستند.
با افزایش سن افراد و پیر شدن آنها، تمام بافتهای بدن شروع به از دست دادن الاستیسیته و قابلیست ارتجاع خود می كنند و پستان ها نیز از این امر مستثنی نیستند. پستان شروع به شل شدن و آویزان شدن می كنند و بعد از یائسگی در اثر كاهش هورمون استروژن در خانمها، غدد شیری داخل پستان نیز كوچك و مچاله میشوند و در نتیجه پستان ها كوچكتر می گردند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات