تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

دو کارت عروسی معادل یک ماه حقوق !!

مجموعه : جامعه و سیاست
دو کارت عروسی معادل یک ماه حقوق !!
انتشار کارت‌های عروسی در سوریه یکی از پردرآمدترین کارهایی است که در این کشور وجود دارد و روی همین اصل نیز یکی از شیک‌ترین فروشگاه ها در سوریه مربوط به فروش کارت عروسی است .
به گزارش ایرنا ، وجود فروشگاه‌های شیک برای فروش کارت عروسی را حتی در مناطق حاشیه و فقیر نشین مانند منطقه زینبیه نیز که بیشتر آوارگان و افراد عراقی در آن سکونت دارند می‌توان به خوبی مشاهده کرد.
این امر از یک موضوع اجتماعی در سوریه حکایت دارد و آن ارزش و بهاد دادن جوانان و عروس و دامادها به کارت عروسی و انتخاب آن برای ارسال برای دعوت دیگران است .
کارگاه‌های انتشار کارت عروسی علاوه بر تامین نیازهای جامعه سوریه آن را به کشورهای عربی و غیرعربی دیگر نیز صادر می‌کنند و از این بابت علاوه بر ایجاد اشتغال درآمدزا و ارزآور نیز هستند.
روزنامه بلدنا چاپ دمشق که بیشتر به موضوعات اجتماعی می‌پردازد در این خصوص در مطلبی نوشت که مردم سوریه سالانه ‪ ۱۳‬میلیارد لیره (هر لیره حدود ‪ ۲۲۰‬ریال ) برای کارت عروسی و مراسم شادی خود خرج می‌کنند.
به نوشته این روزنامه چاپ چنین کارت‌هایی دارای نکات مثبت و منفی است زیرا نشان‌دهنده وجود نوعی صنعت برای استفاده از کاغذ و مقوا همراه با رنگ است.
اما نکته منفی آن پولی است که به اصطلاح برای کسب پرستیژ و جایگاه اجتماعی در خرید کارت وجود دارد.
در جامعه سوریه نه فقط افراد پولدار بلکه افرادی که وضع مالی چندان خوبی ندارند در تلاش هستند تا با شرکت در این مسابقه به اصطلاح به مال خود آتش زده زیرا معتقدند این فقط یک شب است و باید خرج کرد.
بهای هر کارت عروسی در سوریه از دو لیره شروع می‌شود ولی کسی به این کارت ها حتی نگاه هم نمی‌کند و اکنون کسی حاضر به خرید کارت کمتر از ‪ ۵۰‬لیره برای عروسی خود نیست و عمدتا می‌کوشند تا کارت با قیمت ‪ ۲۰۰‬تا ‪ ۶۰۰‬لیره خریداری کنند.
برخی افراد پولدار نیز برای عروسی فرزندان خود کارت‌هایی به مبلغ یک هزار تا یک هزار و ‪ ۵۰۰‬لیره سفارش می‌دهند و هستند کارگاه‌های انتشاراتی در سوریه که می‌توانند کارت عروسی‌هایی تا مبلغ ‪ ۵‬هزار لیره چاپ و تکثیر کنند.
یک شهروند سوری در خصوص تهیه کارت‌های عروسی گران قیمت گفت: فرد برای این یک شب چنان خرجی می‌کند که بعد از آن باید تا مدت‌ها بدهی بدهد لذا واقعا برایش فراموش ناشدنی می‌شود.
علاوه بر آن چرا یک انسان باید بر اساس پرستیژ زندگی کرده و بگوید مگر من چه چیزم از فلان خانواده کمتر است.
وی افزود: متاسفانه چنین حسادت‌هایی جامعه سوریه را فراگرفته و هزینه زیادی را در همان ابتدای زندگی بر زوجین تحمیل می‌کند.
انتشار کارت‌های عروسی ‪ ۵‬هزار لیره‌ای در سوریه در حالی است که درآمد یک کارمند در این کشور با حداقل ‪ ۱۰‬سال سابقه ‪ ۱۵‬هزار لیره و یک کارگر حدود ‪ ۱۰‬هزار لیره است.
فادی شعار مدیر توسعه شرکت جهانی طارق ابن زیاد که در زمینه چاپ کارت عروسی در سوریه فعالیت دارد به خبرنگار ایرنا گفت: کارت عروسی در سوریه قدمتی ‪ ۵۰‬ساله دارد.
وی افزود: هر سال درخواست جهت کارت عروسی و مراسم شادی بیشتر می‌شود و در این میان عده‌ای به دنبال کارت‌های فاخر و مدل‌های جدید بوده و نقوش زیباتری را می‌خواهند که البته بستگی به قدرت مالی آنان دارد.
شعار ادامه داد : عده‌ای فقط کارت را برای دعوت می‌خواهند اما عده دیگر آن را مایه مباهات و فخرفروشی به دیگران می‌دانند لذا می‌کوشند از طریق آن خودی نشان داده و موقعیت اجتماعی شان را به رخ دیگران بکشند.
به گفته فادی ، ارزان‌ترین کارت تولیدی توسط این شرکت ‪ ۵‬لیره و گران ترین آن که از چوب و شیشه ساخته شده و مانند قاب عکس است، هزار لیره است.
وی درباره وجود کارت‌های ‪ ۵‬هزار لیری در سوریه نیز گفت : البته هر چیزی ممکن است اما در این امر نوعی مبالغه وجود دارد با این حال آن را رد نمی‌کنم و امکان دارد یک شرکت آن را برای فرد یا افرادی ساخته باشد.
فادی گفت : تولیدات این شرکت به ‪ ۴۰‬کشور جهان از جمله ایران، ازبکستان، قزاقستان، بلغارستان، فرانسه، هلند، کامرون و نیجریه صادر می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: مبلغ صدور کارت به ایران سالانه حدود ‪ ۲۰۰‬هزار دلار است که تقریبا ‪ ۳۰۰‬هزار کارت می‌شود.
 

تبلیغات