تبلیغات

تبلیغات

اسپوندیلوز كمری

مجموعه : پزشکی و سلامت

اسپوندیلوز یا ساییدگی ستون فقرات و مهره ها بسیار شایع می باشد. در حقیقت این تغییرات ساییدگی از سنین حدود 25 سالگی شروع میشود و تا سنین میانسالی تقریباً در تمام افراد دیده میشوند. این یكی از دلایل اصلی قهرمانی ورزشكاران در سنین قبل از 25 سالگی میباشد. كمر انسان متحمل وزن بدن بعلاوه آن چیزهایی كه بلند می كنیم می باشد و دایماً در حالت خم شدن یا چرخیدن قرار می گیرد. به همین دلیل، تغییرات ساییدگی ستون فقرات بیشتر در ناحیه مهره های كمری دیده میشود كه به آن اصطلاحاً اسپوندیلوز كمری گفته میشود.
اسپوندیلوز كمری بیشتر در مهره های پایینی كمر، بخصوص در بین مهره های چهارم و پنجم كمر (L4L5) و بین مهره پنجم و قسمت اول استخوان خاجی رخ می دهد و منجر به بروز دردهای سیاتیكی می گردد. هم دیسك ها و هم سطوح مفصلی دچار ساییدگی میشوند. بعضی از مواد دیسك و غضروف یا سطح مفصلی در این ساییدگی از بین می رود. استخوان ها در كناره دیسك ها و سطوح مفصلی متورم شده و جلوی حركت آسان آنها را می گیرند و ایجاد محدودیت حركتی می كنند. بنابراین ستون فقرات سفت میشود. ممكن است بر روی اعصاب، لیگامانها و سایر بافتهای اطراف، فشار وارده آمه و ایجاد درد كند.
با اینحال این حالت زیاد هم ناراحت كننده نمی باشد واقعیت این است كه بروز این تغییرات ساییدگی در افراد، لزوماً باعث بروز پشت درد یا كمر درد نمیشود. بسیاری از افرادی كه دارای تغییرات شدید ساییدگی در مهره ها و ستون فقراتشان هستند هیچگونه مشكلی از نظر درد پشت یا كمردرد ندارند، در حالیكه افرادی هم وجود دارند كه تغییرات اندكی داشته ولی دارای دردهای شدیدی هستند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات