تبلیغات

تبلیغات

بیرون زدگی دیسك

مجموعه : پزشکی و سلامت

به دنبال فشارهایی كه به ستون فقرات وارد می آید و اغلب در هنگام خم شدن، چرخیدن، یا بلند كردن چیزی رخ می دهد بیرون زدگی دیسك رخ داده و هسته مركزی ژله مانند آن به سمت خارج فشرده میشود و ماده احاطه كننده اطرافش (آنولوس) را پاره می كند. امروزه اعتقاد بر این است كه اكثر بیرون زدگی های دیسك كه به این صورت ایجاد میشوند، قبلاً دچار تغییرات ساییدگی و پارگی شده اند و فشاری كه در مرحله آخر وارد میشود و دیسك را بیرون می زند و باعث درد میشود تنها عامل بیرون زدگی دیسك نمی باشد. به عبارت دیگر، این دیسك قبلاً غیرطبیعی شده است و آماده بیرون زده شدن است كه این كار با یك خم شدن یا بلند كردن جسم سنگین تسریع می گردد.
ماده ژله مانند به قسمت بیرون فشرده میشود،
بر روی عصبی كه در حال خارج شدن از مهره می باشد و نزدیك دیسك قرار دارد فشار وارد می كند. این فشاری كه بر روی عصب وارد میشود سبب می گردد كه درد شدیدی در كمر و پشت ایجاد شود كه این درد به قسمت ران ها و گاهی اوقات پاها نیز امتداد می یابد. شما ممكن است احساس بی حسی یا گزگز و سوزش بخصوص در رانها و پاهایتان بكنید. بعضی از عضلات شما ممكن است ضعیف شوند و رفلكس پرش مچ پا كه پزشك با زدن چكش مخصوص رفلكس به تاندون آشیل آن را امتحان می كند ممكن است از بین رفته باشد. محل این تغییرات به پزشك كمك می كند بفهمد دقیقاً كدام عصب آسیب دیده است.
دردی كه بر اثر بیرون زدگی دیسك ایجاد میشود می تواند بسیار شدید باشد. معمولاً علایم كم كم بهبود می یابند و در نهایت بطور كلی از بین می روند. با اینحال در این موارد دیسك بطور دایمی ضعیف میشود و همیشه این خطر وجود دارد كه درد دوباره عود كند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات