تبلیغات

درد و تب

مجموعه : پزشکی و سلامت

آستانه درد در افراد مختلف متفاوت است. بطوریكه دردی در یك فرد غیرقابل تحمل و در فرد دیگر قابل تحمل می باشد.برای درمان درد مهم است كه بدانید:
برای درمان درد مهم است كه بدانید:
– منشاء آن چیست؟
– از چه وقت شروع شده است؟
– چگونه و در چه مواقعی بروز می كند؟
– شدت آن چقدر است؟


2**هشدار: در شرایطی كه درد مكرراً بروز می كند یا با بی حسی، سرگیجه، تاری دید، تهوع و استفراغ، تب یا گیجی همراه است به هیچ وجه خود درمانی نكنید.

چهار نوع اصلی از انواع درد بخوبی به مسكن های OTC پاسخ می دهند كه شامل سردرد، درد عضلانی، درد مفاصل و قاعدگی دردناك می باشند.


تشخیص و درمان تب:

معمولاً درجه حرارت دهانی بالای 37/5 درجه سانتیگراد و مقعدی بالای 38 درجه سانتیگراد و یا زیربغلی بالای 37 درجه سانتیگراد را تب تلقی می كنند. بنابراین دمای نقاط مختلف بدن متفاوت است و بعنوان مثال دمای 38 كه با دماسنج مقعدی خوانده می شود، نشانگر تب نیست اما اگر همین دما را از دماسنج دهانی بخوانیم، بیمار نیم درجه تب دارد.
عامل ایجاد تب می تواند یك عفونت ویروسی یا باكتریایی، از دست دادن آب بدن، آسیب بافتی (ناشی از جراحی)، بیماریهای مزمنی نظیر سرطان یا نقرس باشد.


**هشدار: اگر تب بیش از 3 روز تدام یافت، حتماً با
پزشك تماس بگیرید.

معمولاً فرد تب دار، از تعریق، سردرد، درد عضلانی، مفصل درد و پشت درد، طپش قلب، برافروختگی، خستگی و بی اشتهایی نیز شكایت دارد كه با درمان تب، این علائم نیز برطرف خواهند شد.
آسپرین، استامینوفن و ایبوپروفن بعنوان تب بر اثرات مشابهی دارند، اما استامینوفن بدلیل عوارض گوارشی كمتر، ارجحیت دارد. همچنین برخلاف آسپرین، استامینوفن را می توان به اطفال كمتر از دوازده سال مبتلا به عفونتهای ویروسی نظیر آنفلوآنزا و آبله مرغان داد و مشكل سندرم ری را ندارد.
**هشدار: تب یك علامت كوتاه مدت و گذرای بیماری است اما در صورتیكه با پشت درد، دردهای شكمی، اسهال، استفراغ، گرفتگی شدید بینی، اشكال در دفع ادرار و یا تشنج همراه شد، قبل از شروع درمان حتماً با پزشك مشورت كنید.


دردمفاصل (محل اتصال و حركت استخوانها بر روی یكدیگر)

شایعترین انواع مفصل درد مربوط به بیماریهای التهابی استخوانها و مفاصل نظیر استئوآرتریت (Osteoarthritis)، آرتریت روماتوئید (Rheumatioid Arthritis) و بورسایتیس (Bursitis) میباشند.
گرم كردن موضع می تواند به كاهش درد كمك كند. از آنجائیكه این نوع درد معمولاً با التهاب همراه است، بخوبی به مسكن های ضد التهاب پاسخ می دهد.
– استئوآرتریت با سختی و درد مفاصل مشخص می شود. پزشكان دریافته اند كه مصرف استامینوفن برای بهبود درد ناشی از این بیماری بسیار مفید است و این نشان می دهد كه درد ناشی از استئوآرتریت الزاماً نتیجه التهاب نیست.
اگر مشكوك به التهاب مفاصل هستید،
پزشك معالج شما می تواند در انتخاب بهترین درمان شما را راهنمائی كند.
ورزش مناسب، بطور مؤثری علائم بیماری را كاهش خواهد داد. افراد چاق بیش از دیگران از مشكلات مفصلی رنج می برند زیرا بار بیشتری به مفاصل خود تحمیل می كنند. بنابراین كاهش وزن نیز در بهبود بیماری مؤثر است.
– در آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی، مفاصل خشك و دردناك شده، ورم می كنند. ضعف و درد عضلانی نیز از علائم دیگر این بیماری هستند، شایعترین درگیری در مفاصل دست، مچ دست و انگشتان، پاها و انگشتان پا مشاهده می شود. مفاصل سرخ، متورم و گرم هستند.
این بیماری در مراحل اولیه با آسپرین (البته در مقادیری بالاتر از مقادیر غیر نسخه ای آن) و ایبوپروفن قابل تسكین است. اما به هر حال از آنجائیكه یك بیماری پیشرونده و در موارد پیشرفته، ناتوان كننده می باشد، انتخاب بهترین دارو را بر عهده
پزشك بگذارید.
– بورسایتیس اغلب شانه ها، زانوها و یا آرنج ها را درگیر می كند.
نشانه شایع آن درد و سختی حركت در موضع درگیر است.
برای تسریع بهبودی، بهترین كار محدود ساختن فعالیت و حركت مفصل مربوطه است. مسكن های
OTC برای تسكین مقطعی دردهای بورسایتیس كاربرد دارند.دردهای عضلانی

عامل شایع این نوع درد، ورزش نامناسب یا زیاده روی در ورزش است. همچنین می تواند در اثر بیماریها یا عفونتهای خاصی بروز كند كه در اینصورت به مسكن های ضد التهاب پاسخ بهتری می دهد.
علاوه بر مصرف مسكن، گرم كردن (خشك یا مرطوب) و یا ماساژ موضع دردناك می تواند در كاهش ناراحتی مؤثر باشد.


سردرد:

تقریباً همه افراد بشر حداقل یكبار سردرد را تجربه كرده اند برخی سردردها خوبخود رفع شده و نیازی به درمان ندارند. اما گاهی اوقات درمان واقعاً ضرورت پیدا می كند.
سه نوع سردرد وجود دارد كه بخوبی به مسكن های OTC پاسخ می دهند :
1) میگرن ها – 2) سردردهای ناشی از التهاب سینوسها 3) سردردهای عصبی
سردردهای میگرنی خود به سه دسته تقسیم می شوند:
1) معمولی 2) كلاسیك 3) خوشه ای
كه انواع معمولی و كلاسیك با مسكن های OTCدرمان پذیرند اما نوع خوشه ای سردردهای شدیدی هستند كه تنها تحت نظر پزشك كنترل می شوند.
میگرن های معمولی بصورت یك سردرد ناگهانی همراه با تهوع و استفراغ و افزایش حساسیت نسبت به نور و صدا بروز می كنند.
میگرن های كلاسیك معمولاً با علائم بینایی نظیر ظهور پرتوها یا نقاط كور در میدان دید، اشكال در سخن گفتن و ضعف عضلانی مشخص می شوند.
سردردهای سینوسی معمولاً در صورت وجود عفونت (كه پزشك تشخیص می دهد) یا احتقان (گرفتگی) بینی ناشی از سرماخوردگی یا رینیت حساسیتی (آلرژیك) بروز می كنند.
این نوع سردرد هنگام برخاستن از خواب شبانه یا نیمروزی عود می كند اما با قرار گرفتن سر در یك موقعیت عمودی بهتر می شود.
در صورت وجود احتقان، بهتر است یك بالش اضافی زیر سر بگذارید تا به خروج ترشحات بینی كمك شود. ضد احتقان های خوراكی یا موضعی (رجوع به مبحث فرآورده های ضد احتقان (دكونژستانت ها) نیز می توانند به بهبود این نوع سردرد كمك كنند.
در سردردهای عصبی، فرد یك احساس فشردگی تدریجی در جمجمه اش دارد كه این احساس می تواند به یك وضعیت بسیار آزاردهنده مبدل شود. این نوع سردرد غالباً ناشی از استرس است، ظرف چند روز برطرف می شود. علاوه بر مصرف مسكن، ماساژ دادن سر نیز می تواند در كاهش آن مؤثر واقع شود.


**هشدار: اگر سردردهای عصبی مكرراً رخ می دهند یا با مسكن های OTCبهبود نمی یابند حتماً به
پزشك مراجعه كنید.


قاعدگی دردناك:

در اكثریت زنان دردهای قاعدگی در حدی است كه آنها را از فعالیت های روزمره شان باز نمی دارد اما این مسئله عمومیت ندارد. بلكه در برخی درد بقدری شدید است كه فرد قادر به رفتن مدرسه یا سركار و حتی انجام وظایف ساده روزمره اش نمی باشد.
قاعدگی دردناك را دیسمنوره
(Dysmenorrhea) می نامند كه مسائل شایع آن، سردرد، گرفتگی عضلانی و درد ناحیه كمر می باشد. البته شدت درد در افراد مختلف، متفاوت است. كسانیكه نیاز به درمان داروئی را احساس می كنند، می توانند از مسكن هایی نظیر ایبوپروفن بهره ببرند. با مصرف داروی مسكن قبل از شروع درد، می توان بیشترین تأثیر را از آن گرفت. در صورت بدتر شدن درد حتماً با
پزشك تماس بگیرید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات