تبلیغات

دختر نابغه 14 ساله ایرانی در آلمان

دختر نابغه 14 ساله ایرانی در آلمان

مینو دیت لیند تیزابی دختر 14 ساله ایرانی كه در آلمان متولد شده و هم‌اكنون ركورد دریافت دیپلم را در این سن كم شكسته است موفق شده در 14 سالگی با معدل 0/1 كه بالاترین نمره است دیپلم بگیرد تا به امروز هیچ دانش‌آموزی نتوانسته در این سن با چنین معدلی دیپلم بگیرد.

 مینو كه با پدرش جمشید تیزابی زندگی‌ می‌كند از محبت مادر محروم است. یك ماهه بود كه مادرش را از دست داد. مادرش آلمانی تبار بود و با جمشید كه ایرانی بوده ازدواج می‌كند. حاصل این ازدواج دختری به نام مینو دیت‌لیند است اما متاسفانه مادر فوت می‌‌كند و مسئولیت تربیت و نگهداری مینو برعهده پدر قرار می‌گیرد پدر نیز تا آن‌جا كه می‌تواند سعی در تعلیم و تربیت دخترش دارد. جمشید تیزابی مهندس الكترونیك است. او می‌گوید: حركات و رفتار هوشمندانه و نبوغ دخترش از همان دوران كودكی شروع شده. سه ساله بود كه به راحتی كتاب داستان مطالعه می‌كرد. مینو در شش سالگی پس از یك تست هوش وارد كلاس سوم می‌شود و كلاس پنجم را در مدت سه هفته به اتمام می‌رساند. لذا موفق می‌شود در سن 14 سالگی از دبیرستانی در جنوب شهر پفورز دیپلم بگیرد او هم‌ا‌كنون نیز منتظر نتایج دانشگاه هایدلبرگ یا مونیخ برای تحصیل در رشته پزشكی است.

یك انسان معمولی
او معتقد است كه نه تنها دختر نابغه‌ای نیست بلكه مانند همه انسان‌های دیگر معمولی است، اما معلمان وی می‌گویند: او توانسته با چنین معدلی در این سن و سال دیپلم بگیرد و باید در رده نوابغ دنیا باشد. حتی دوستان و هم‌كلاسی‌های وی نیز استعداد او را تایید می‌كنند. پدر مینو آرزو دارد دخترش وارد رشته پزشكی شود تا برای نجات جان انسان‌ها قدمی‌ بردارد. او تلاش در جهت نجات انسان‌ها را یك وظیفه می‌داند مینو نیز علاقه زیادی به تحقیق و پژوهش در این رشته دارد. او می‌خواهد پس از ورود به دانشگاه و كسب اطلاعات كافی یك مدرس شود.

رقابت دوستانه
مینو دختری آرام و مهربان است و رقابت را در حد عادلانه و به دور از حسادت، كینه و تقلب دوست دارد. به گفته خودش از دوران كودكی با دوست صمیمی خود به نام «هانا» رقابت می‌كرد هانا نیز دختری باهوش و بااستعداد بود و گاهی نمراتش از مینو بالاتر می‌شد. همین مسئله مینو را تشویق به ارتقا درجات كرده است. مینو در گفتگو با مجله اشپیگل می‌گوید: فردی عادی و معمولی مانند همه مردم و همكلاسی‌هایش است. او علاقه زیادی به ادبیات نیز دارد و زبان انگلیسی را به خوبی یاد گرفته و داستان‌های «هری‌پاتر» را به زبان انگلیسی خوانده است. تاكنون چند داستان كوتاه به زبان انگلیسی نیز نوشته است. گفتنی است مینو علیرغم هوش و نبوغ زیادش هنوز یك نوجوان است و دوست دارد حركات بچگانه انجام دهد.
به ورزش علاقه‌مند است. شكلات خیلی دوست دارد، به‌ویژه شكلات‌هایی به شكل تخم‌مرغ كه در آن جایزه هست. او دوست دارد شیطنت‌های كودكانه داشته باشد و بازی كند. در كلاس مدرسه همیشه آرام بوده است. او می‌گوید دخترها آرام و حرف گوش‌كن هستند اما این مسئله درباره پسرها صدق نمی‌كند مینو تصمیم دارد همه سعی و تلاش خود را برای موفقیت در دروس دانشگاهی به كار گیرد تا یك پزشك خوب، متبحر و وظیفه‌شناس شود كه هم به آرزوی پدرش جامه عمل بپوشاند و هم خودش گامی در جهت نجات جان انسان‌ها بردارد…

منبع: مجله خانواده سبز

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات