تبلیغات

خطرات جدی آلودگی هوا بر سلامتی

مجموعه : پزشکی و سلامت
خطرات جدی آلودگی هوا بر سلامتی

یک متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به شایع‌ترین عواملی که موجب مراجعه بیماران به متخصص گوش، حلق و بینی می‌شود، گفت:

در حال حاضر یکی از بیشترین موارد مراجعه مربوط به "رینیت آلرژیک" (حساسیت بینی) است که درمان آن عملا به وسیله اسپری‌های موضعی کورتون یا قرص‌های ضدحساسیت آنتی‌هیستامینی مانند سیتریزین، لوراتادین و فکسوفنادین صورت می‌گیرد. دکتر داریوش خشوعی اظهار کرد: در موارد بسیار پیشرفته و شدید که درمان دارویی کارساز نباشد، بیماران جهت آلرژی‌ درمانی به متخصصان روماتولوژیست ارجاع داده می‌شوند.

پارگی پرده صماخ چگونه اتفاق می‌افتد؟


وی درباره عواملی که می‌تواند موجب پارگی پرده گوش شود، توضیح داد و گفت:

پارگی پرده گوش می‌تواند ناشی از عواملی مانند ضربه، پریدن در استخر یا گاه دستکاری‌هایی باشد که فرد در گوش انجام می‌دهد. خشوعی ادامه داد: گاهی اوقات عفونت‌های گوش میانی یا برخی عفونت‌ها که در در دوران کودکی یا نوجوانی ایجاد می‌شوند و در اثر عدم درمان یا سهل‌انگاری فرد پیشرفت کرده، عارضه‌دار شده می‌تواند موجب پارگی پرده صماخ شود. وی افزود:

در صورت عدم درمان ممکن است پارگی وارد مرحله‌ای شود که دیگر ترمیم‌پذیر نبوده و عملا با داروهای معمول قابل برگشت نیست چرا که زخم حالتی پیدا می‌کند که دیگر نمی‌تواند ترمیم شود و پرده گوش جوش بخورد.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پاسخ به این که آیا صدا نیز ممکن است موجب پارگی پرده گوش شود، عنوان کرد: شاید به صورت تئوری این امکان وجود داشته باشد اما در واقعیت تنها در صورت برخورد صوت بسیار شدید ممکن است چنین اتفاقی رخ بدهد، به عنوان مثال صداهای ناشی از موج انفجار.

علایم پارگی پرده گوش
این متخصص گوش، حلق و بینی درباره علایم عارضه پارگی پرده گوش، گفت: معمولا پارگی حاد پرده گوش در مراحل اولیه علایمی مانند خون‌ریزی و درد خیلی شدید را به همراه دارد. گاهی اوقات اگر پارگی ناشی از عفونت حاد گوش میانی باشد، ممکن است پس از خارج شدن مقداری خونابه از گوش، درد ظاهرا تسکین یابد، اما در این موارد حتما باید با مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی مراحل درمان سریعا آغاز شود. وی افزود: به طور معمولی، اگر پارگی تنها در پرده گوش باشد، در حدود 30 دسی‌بل افت در آستانه شنوایی فرد ایجاد می‌شود. البته این مورد مشروط به این است که هیچ آسیبی به حلزون گوش، زنجیره استخوانی یا گوش میانی وارد نشده باشد. اما اگر این قسمت‌ها نیز آسیب دیده باشند، مقدار کاهش شنوایی فرد بیشتر خواهد بود.

آلودگی هوا و بیماری‌های گوش، حلق و بینی
خشوعی درباره تاثیر آلودگی هوا بر بیماری‌های گوش، حلق و بینی اظهار کرد: انسان به طور عادی از بینی تنفس می‌کند. بستگی به نوع آلودگی و شدت آن، این اثرگذاری می تواند در مرحله اول به صورت حساسیت و رینیت آلرژیک خودش را نشان بدهد.

در این مرحله با استفاده از اسپری‌های کورتونی موضعی و قرص‌های ضدحساسیت، بیماری قابل درمان است. وی ادامه داد:

در موارد پیشرفته‌تر، التهاب‌هایی که در بینی ایجاد می‌شود، می‌تواند منجر به انسداد مجراهای سینوسی و ابتلا به بیماری سینوزیت شود. در مراحل اولیه، سینوزیت به صورت سینوزیت حاد می‌باشد که در این مرحله امید به درمان دارویی بالا است. اما اگر مورد درمان قرار نگرفته و بیماری پایدار شود (معمولا بعد از سه ماه)، سینوزیت وارد مرحله مزمن خواهد شد.

 

خطرات جدی آلودگی هوا بر سلامتی

سینوزیت را چگونه تشخیص دهیم؟


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بهترین روش تشخیص سینوزیت مزمن از سینوزیت حاد نیز انجام سی تی اسکن پس از چند دوره درمان دارویی است. معمولاً در سینوزیت مزمن پاسخ به درمان دارویی بسیار کمتر از سینوزیت حاد است.

برای درمان سینوزیت مزمن پیشنهاد عمل آندوسکوپی سینوس می‌شود که طی این عمل مجاری سینوسی باز شده، مخاط‌های آسیب‌دیده برداشته می‌شود تا دوباره جریان هوا در سینوس‌ها برقرار شود. وی عنوان کرد: با توجه به شرایط کنونی آلودگی هوا، راه‌های مختلفی برای پیشگیری از ابتلا به حساسیت‌ها به شهروندان توصیه می‌شود، استفاده از ماسک‌های استانداردی که اطراف حفره بینی و دهان را به طور کامل بپوشاند، یکی از این راه‌هاست.

البته ماسک باید پس از دو الی سه ساعت تعویض شود. از راه‌های دیگر می‌توان به مصرف بیشتر مایعات برای حفظ روند طبیعی جریان مخاطی بینی و استفاده از قرقره‌ها و بخورهای آب گرم برای دفع مواد آلرژی زا از حلق و بینی اشاره کرد.

 

تبلیغات