تبلیغات

دختران و مسئله حجاب

مجموعه : دینی
دختران و مسئله حجاب
 
بسم الله الرحمن الرحیم
دختران و مسئله حجاب
یكى از مسایل مهمى كه هر دخترى در دوران زندگى خود باید آن را مدّ نظر قرار دهد، مسئله «حجاب» است .
قرآن كریم كه بعنوان یكى از مهمترین سندهاى زنده الهی، در میان مردم به امانت گذاشته شده است، مسئله حجاب و حفظ دختران از دید نامحرمان را مورد تأكید قرار داده و مى ‎ فرماید :
وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها . [1]
(و به زنان مؤمن بگو تا چشمهاى خود را (از نامحرم) و دامن و اندامشان (از عمل زشت) محفوظ دارند و زینت خود را جز آنچه ظاهر مى ‎ شود، بر بیگانگان آشكار نسازند . )

گروهى از زنان و دختران جوان، حجاب و پوشش اسلامى را مغایر با آزادى اجتماعى مى ‎ دانند، اما باید متوجه باشند كه حفظ خود و دورى از نامحرم، هرگز دلیل بر سلب آزادى نیست، چه اینكه با رعایت حجاب و موازین شرعی، خود را از ملعبه‌ انسانهاى فاسد و مردان پست دور نگهداشته و در كمال آسایش و راحتى به زندگى شرافتمندانه ‎ اى ادامه مى ‎ دهند .

استاد مطهرى (ره) در كتاب ارزشمند «مسئله حجاب» به طور تفصیل به فلسفه حجاب پرداخته و به نكته فوق اشاره نموده است ایشان در قسمتى از این كتاب مى ‎ نویسد :
در اسلام زندان كردن زنها وجود ندارد حجاب در اسلام یك وظیفه است و وظیفه را نمى ‎ توان به عنوان محدودیت و بردگى و زندانى كردن نامید .
پوشیدگى زن تا حدّى كه اسلام تجویز كرده است موجب كرامت و احترام بیشتر اوست؛ زیرا او را از تعرض افراد فاسد و دور از اخلاق بر حذر مى ‎ دارد ….. [2]
دختران جوان باید این حقیقت را درك كنند كه، افراد جامعه یكسان نیستند، خواه نا خواه گروهى پست و بى مایه، كه هرگز طعم خوش تربیت اسلامى را نچشیده ‎ اند و در حاشیه اجتماع قرار دارند براى رسیدن به امیال حیوانى و ارضاء خواهشهاى نفسانى خود از هیچ جنایتى دریغ نمى ‎ كنند .

حال سؤال این است كه اگر دخترى خود را با ظاهرى آراسته و بدون حجاب در معرض دید افراد جامعه قرار داد و سرانجام در دام خفت بار بى عفتى و تجاوز سقوط كرد چه كسى را باید ملامت كند؟
چه بسیار دخترانى كه بر اثر عدم رعایت این اصل اصولى اسلام، در جامعه حاضر شدند و زمینه سقوط و انحطاط و بدبختى خود را فراهم نمودند، تا جایى كه رسانه ‎ هاى گروهى از قبیل روزنامه ‎ ها و مجله ‎ هاى معروف، هزاران مورد آن را متذكر مى ‎ شوند و فریاد بى صدایشان به جایى نمى ‎ رسد .
گروهى از دختران جوان فكر مى ‎ كنند كه زندانهاى موجود در جامعه ویژه پسران و مردان است؛ در حالى كه اینها سخت در اشتباهند، چه بسیار افرادى كه بر اثر بى ‎ عفتى و ترك حجاب از راه به در شدند و با وضع خفت بارى پشت میله ‎ هاى زندان جاى گرفتند .
 

عواقب خطرناك بى بند و بارى و عدم رعایت پوشش اسلامى آنقدر زیاد است كه از حد گفتار و مقال گذشته است. یكى از مهمترین نتیجه ‎ هاى بى عفتى و تن ندادن به فرامین الهى در مورد مسئله حجاب، ایجاد اجتماعى فاسد و هرج و مرج اخلاقى است كه دامنگیر افراد صالح و جوانان پاكدامن مى ‎ شود .
چه بسیار پسران جوانى كه بر اثر محیط فاسد و مسموم از جهت اخلاقى دچار وساوس شیطانى شدند كه بى حجابى زنان و دختران جامعه بعنوان سر سلسله علل آن محسوب مى ‎ شود .
اى كاش دختران جوان جامعه ما به این نكته توجه داشتند كه اگر بخواهند با فردایى بهتر و آینده ‎ اى روشن به زندگى سعادتمند خود ادامه داده و راههاى موفقیت را یكى پس از دیگرى بپیمایند، نباید از حدّ و مرزهاى الهى و دستورات شرع سرپیچى كنند .

هزار و چهار صد سال قبل، دخت نبى اكرم حضرت زهرا سلام الله علیها به این حقیقت اشاره نموده است كه: مصلحت زنان در این است كه مردان آنان را ندیده و آنان نیز مردان را نبینند . [3]
امیر مؤمنان علیه السّلام نیز ضمن سفارشى به فرزند بزرگوارش امام حسن علیه السّلام مى ‎ فرماید :
به وسیله حجاب چشمان زنانتان را بپوشانید، زیرا حجاب و پرده نشینى هر چه بیشتر باشد، آنان از تبهكارى و فساد محفوظ مى ‎ مانند . [4]
در روایت دیگرى آمده است: مردى خدمت رسول خدا صلّى الله علیه و آله رسید و عرض كرد :
مادرم از معاشرت با نامحرمان ابایى ندارد چه كنم؟
حضرت فرمود: از خارج شدن او ممانعت كن. گفت این كار را كرده ‎ ام .
حضرت فرمود مادرت رامحصور كن؛ زیرا هیچ احسانى براى او بهتر از این نیست كه او را از ارتكاب به حرام بازدارى . [5]
با توجه به آنچه گذشت، دختران جوان مى ‎ توانند با رعایت حجاب و اهمیت دادن به آن، جامعه ‎ اى سالم و محیطى به دور از مفاسد اخلاقى را فراهم آورند و در كنار مصونیّت اجتماعى خود، زمینه ‎ های، شكوفایى استعدادهاى نهفته خود را ایجاد كنند .

هر عاقلى تصدیق مى ‎ كند كه حفظ اموال و اشیاء قیمتى از دستبرد دزدهاى پست امرى است ضرورى و تحسن برانگیز. به سخن دیگر هیچ عاقلی، شخصى را كه از اموال و اشیاء‌ قیمتى خود محافظت مى ‎ كند، مورد مذمت و ملامت قرار نمى ‎ دهد. دختران جوان نیز باید همانگونه كه در حفظ زر و زیور مادى خود مى ‎ كوشند، جمال و زیبایى خدا دادى خود را نیز از معرض دستبرد افراد فاسد و پلید حفظ نموده، و با توسل به معنویات و پیمودن راههاى صحیح اسلامى در زندگى خود، امكان موفقیت خویش را دو چندان كنند .
با مطالعه تاریخ زندگانى اهل بیت علیهم السّلام ، مى ‎ توان به این حقیقت دست یافت كه آن بزرگواران در سیره و راه و روش زندگى خود نسبت به مسئله حجاب و دور نگه داشتن ناموس خود از دید نامحرمان بسیار حساس بودند .


و از آنجا كه آنان بعنوان بزرگترین مربیان اخلاقى و الگوهاى تربیتى مى ‎ توانند زندگى سعادتمندى را براى تمام بشر به ارمغان آورند، بر ماست كه با پیروى و اطاعت از سیره و فرامین الهى معصومان علیهم السّلام خود را متخلق به اخلاق اسلامى نموده و در جمع بندگان خاص خداوند و شیفتگان آن بزرگواران قرار دهیم .

—————————————————————————-
[1] . سوره نور، آیه 31 .
[2] . مسئله حجاب، شهید مطهری، ص 101 .
[3] . وسایل، ج 14، س 43، حدیث 7 .
[4] . سفینه البحار، ج 2، ص 587 .
[5] . وسایل، ج 18، ص 414، حدیث 1 ، باب 48

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات