تبلیغات

میگرن

مجموعه : پزشکی و سلامت
اطلاعات اولیه

توضیح كلی
میگرن عبارت است از یك نوع سردرد شدید و ناتوان كننده معمولاً در یك طرف سر، كه به همراه آن علایم دیگری مثل تهوع ، استفراغ و مشكلات بینایی وجود دارند. حمله این سردرد می تواند 72-2 ساعت طول بكشد. حملات میگرن در بعضی از افراد ممكن است به طور هفتگی رخ دهند، در حالی كه در بعضی دیگر ممكن است حتی یك بار نیز در سال رخ ندهند. میگرن هر دو جنس را تحت تأثیر قرار می دهد، اما در زنان شایع تر است .
علایم شایع
ماهیت حملات در افراد مختلف متفاوت است و گاهی در یك فرد خاص نیز ممكن است حملات شبیه هم نباشند. علایم حمله كلاسیك میگرن به ترتیب زیر ظاهر می شوند:
پیش درآمد حمله سردرد كه ممكن است به صورت مشكلات بینایی ، شنوایی یا بویایی باشد. شایع ترین علامت عبارت است تاری دید، و به دنبال آن دیدن نقاط نورانی و الگوهای زیگزاگ مانند نورانی . مشكلات بینایی ممكن است چندین دقیقه یا حتی چندین ساعت طول بكشند، اما با آغاز سردرد ناپدید می شوند.
درد مبهم و آزاردهنده در شقیقه كه به تمام نیمه سر در همان طرف گسترش می یابد. درد تدریجاً شدید و ضربان دار می شود. در سایر انواع حملات سردرد میگرنی ، علایم فوق (مشكلات بینایی ، سردرد یا استفراغ ) ممكن است وجود نداشته باشند، یا این كه ممكن است علایم دیگری وجود داشته باشند. بعضی از افراد دچار رنگ پریدگی ، قرمزی چشم ها، و آب ریزش از بینی یا اشك ریزش از چشم ها می شوند.
علل
تنگ شدن ، سپس گشادشدن و التهاب رگ های خونی كه به پوست سر و مغز می روند. سردرد زمانی آغاز می شود كه رگ ها دوباره گشاد می شوند. حملات سردرد ممكن است در اثر عوامل زیر آغاز شوند:
مشكلات عاطفی احتمالاً شایع ترین علت بروز حملات میگرنی هستند، اما سردرد لزوماً با ناراحتی عاطفی همزمان نمی شود به طوری كه حملات سردرد غالباً در آخر هفته ها كه استرس كم شده است رخ می دهند.
عادت ماهانه
مصرف قرص های ضدحاملگی
خستگی
خوردن بعضی از غذاها
جا انداختن وعده غذایی
عوامل افزایش دهنده خطر
استرس
سابقه خانوادگی میگرن
سیگار كشیدن
نوشیدن الكل
مصرف بسیاری از داروها
كمبود خواب ، یا در بعضی از افراد، خوابیدن زیاد
پیشگیری
حتی المقدور میزان استرس را در زندگی تان كم كنید.
مصرف بعضی از داروها می تواند در بعضی از افراد از بروز حملات جلوگیری كند.
از عواملی كه باعث آغاز حملات سردرد میگرنی می شوند در صورت امكان پرهیز كنید.
عواقب مورد انتظار
علایم را می توان با درمان كنترل نمود.
الگوی حملات و دفعات بروز آن ممكن است در طی زمان تغییر كنند.
با بالارفتن سن ، شدت و دفعات حملات كمتر می شوند.
عوارض احتمالی
ندرتاً طول كشیدن حمله میگرن بیشتر از 72 ساعت كه منجر به كم آبی بدن ، خستگی و التهاب مغز می شود.
ندرتاً اعتیاد به داروهای ضد دردی كه برای كنترل علایم مورد استفاده قرار می گیرند.
درمان

اصول كلی
معمولاً نیازی به آزمایشات تشخیصی نیست ، اما ممكن است آزمایش خون یا سی تی اسكن برای رد سایر بیماری ها انجام گیرند.
به هنگام بروز اولین نشانه های حمله میگرنی : ـ روی سر خود یك پارچه سرد یا كیسه یخ بگذارید، یا به صورت خود آب خنك بزنید. ـ چندین ساعت در یك اتاق تاریك و آرام دراز بكشید. دو عدد بالش در دو طرف سر خود بگذارید تا سرتان تكان نخورد. در صورت امكان بخوابید. ـ صدا، نور و بوها (خصوصاً بوی ناشی از آشپزی و سیگار) را به حداقل برسانید. ـ از مطالعه خودداری كنید.
داروها
هیچ داروی خاصی نسبت به دیگر داروها ارجحیت ندارد و اثر قطعی از هیچ كدام از آنها مورد انتظار نیست . برای تخفیف علایم میگرن و پیشگیری از بروز حملات ، طیف گسترده ای از داروها موجود هستند. دستور دارویی را به دقت رعایت كنید.
ارگوتامین ها (همراه با كافئین ) به صورت خوراكی ، شیاف ، یا استنشاقی
آسپیرین ، استامینوفن یا ایبوپروفن
تركیب استامینوفن و كدئین
آنتی هیستامین ها برای گشاد كردن رگ ها
داروهای ضداستفراغ برای كم كردن تهوع و استفراغ
داروهای تنگ كننده رگ ها
سوماتریپتان به صورت تزریق زیر پوست توسط خود فرد، یا به صورت قرص
داروهای مسدودكننده بتا آدرنرژیك یا كانال كلسیمی ، یا ضدافسردگی های سه حلقه ای برای پیشگیری از حملات ، در صورتی كه حملات آن قدر شدید باشند یا تعداد آنها آن قدر زیاد باشد كه شما از كار و زندگی خود باز بمانید. این داروها ممكن است اثرات جانبی نامطلوبی داشته باشند و امكان دارد در همه افراد نیز مؤثر نباشند.
فعالیت
به هنگام بروز حملات استراحت كنید. در بین حملات ورزش كنید تا آمادگی جسمانی مناسبی داشته باشید.
به هنگام حمله رانندگی نكنید و از كار با وسایل و ماشین های خطرناك خودداری كنید.
رژیم غذایی
به دلیل این كه در بعضی از موارد، حملات در اثر خوردن یك ماده غذایی خاص ، مثل پنیر یا شكلات ، آغاز می شوند، سعی كنید چیزهایی را كه قبل از بروز هر حمله خورده اید یادداشت نمایید. از خوردن آن دسته از مواد غذایی كه به نظر باعث آغاز حمله میگرنی می شوند خودداری كنید. به غیر از این نكته ، رژیم خاصی توصیه نمی شود.
در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید
اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان دچار حمله میگرنی شده اید كه علی رغم درمان ، بیش از 24 ساعت طول كشیده است .
در صورتی كه حملات مكرر میگرن باعث افتادن شما از كار و زندگی شوند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات