تبلیغات

درد قاعدگی

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی درد قاعدگی عبارت است از بروز درد شدید دل پیچه مانند به هنگام قاعدگی . این درد ممكن است در عرض یك یا دو سال پس از وقوع قاعدگی (بلوغ ) آغاز شود و كمابیش به طور مرتب در هنگام قاعدگی رخ دهد كه در این صورت درد قاعدگی اولیه نامیده می شود.

 

اما درد قاعدگی ثانویه بدین معنا است كه درد سال ها پس از وقوع اولین قاعدگی شروع شده باشد. زنانی كه درد قاعدگی دارند عموماً توانایی باروری خود را از دست نمی دهند. شدت علایم از یك خانم تا خانم دیگر بسیار متغیر است و حتی در یك خانم ، از یك قاعدگی تا قاعدگی دیگر ممكن است بسیار متفاوت باشد. درد قاعدگی معمولاً پس از به دنیا آوردن فرزند خفیف تر می شود. علایم شایع درد دل پیچه مانند و گاهی تند و تیز در قسمت پایینی شكم و كمر، و نیز ران ها. درد با شروع قاعدگی آغاز می شود و به مدت چند ساعت تا چند روز ادامه می یابد.

 

گاهی تهوع و استفراغ گهگاه اسهال تعریق فقدان انرژی زیاد شدن دفعات ادرار تحریك پذیری ، عصبی بودن ، افسردگی علل انقباضات قوی یا طولانی مدت دیواره عضلانی رحم . این انقباضات ممكن است در اثر زیاد شدن پروستاگلاندین ها (موادی هورمون مانند كه در گردن رحم یا خود رحم یافت می شوند) به وجود آیند. تحقیقات نشان می دهند زنانی كه درد قاعدگی دارند، پروستاگلاندین ها را بیشتر از زنانی كه ناراحت چندانی به هنگام قاعدگی ندارند تولید و ترشح می كنند. كش آمدن و گشاد شدن گردن رحم برای اینكه لخته های خون از رحم به مجرای تناسلی وارد شده و دفع شوند. علل دیگر عبارتند از: ـ عفونت های لگنی ـ آندومتریوز، خصوصاً اگر درد قاعدگی پس از 20 سالگی آغاز شود. ـ فیبروییدها یا سایر تومورهای خوش خیم رحم ـ استفاده از دستگاه جلوگیری از بارداری داخل رحمی (آی یودی ) عوامل افزایش دهنده خطر مصرف كافئین استرس . شدت درد قاعدگی ممكن است برحسب وضعیت سلامت عمومی یا وضعیت روانی زن متغیر باشد.

 

توجه داشته باشید كه مسایل عاطفی و روانی به خودی خود باعث درد نمی شوند اما می توانند درد را بدتر یا پاسخ به درمان را در بعضی خانم ها كمتر كنند. سابقه خانوادگی درد قاعدگی ورزش نكردن رژیم غذایی نامناسب پیشگیری هورمون های زنانه ای كه از تخمك گذاری جلوگیری می كنند دریافت كنید، مثلاً قرص های ضد حاملگی درمان علت زمینه ساز درد قاعدگی عواقب مورد انتظار علایم را می توان با درمان كنترل كرد. علایم با بالاتر رفتن سن و با به دنیا آوردن بچه كمتر می شوند.

 

عوارض احتمالی درد شدید كه فعالیت های روزانه را متحمل می كند. درمان اصول كلی گرفتن شرح حال و انجام معاینه دقیق ممكن است به یافتن علت درد قاعدگی كمك زیادی بكند.

 

هدف اولیه درمان ، رفع درد است . اهداف درازمدت درمان عبارتند از: درمان هرگونه علت زمینه ساز با دارو، مشاوره ، یا شاید جراحی گرما به رفع درد كمك می كند. روی شكم یا كمر صفحه گرم كننده یا شیشه آب داغ بگذارید یا حمام آب داغ بگیرید. یك روش دیگر این است كه هر چند بار لازم باشد، برای 15-10 دقیقه در وان یا لگن آب داغ بنشینید. استفاده از دستگاه تحریك كننده الكتریكی رشته های عصبی از راه پوست نیز ممكن است به رفع درد كمك كند. اگر درد قاعدگی با استرس ارتباط داشته باشد، روان درمانی یا مشاوره توصیه می شود. درمان علت زمینه ساز درد قاعدگی ثانویه داروها برای ناراحتی خفیف ، استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی مثل آسپیرین ، ایبوپروفن ، یا ناپروكسن كافی است . داروهای دیگری كه ممكن است تجویز شوند عبارتند از ضدپروستاگلاندین ها (برای قاعدگی دردناك ) و قرص های ضدحاملگی ، كه از تخمك گذاری جلوگیری می كنند. در موارد شدید، از بعضی هورمون ها (مثل هورمون آزاد كننده هورمون های گنادوتروپیك [Gn-RH] ) می توان برای توقف كار تخمدان و رفع درد استفاده كرد.

 

فعالیت محدودیتی برای آن وجود ندارد. وقتی كه در رختخواب استراحت می كنید، زیر پاهای خود را بلند كنید یا زانوهای خود را خم كرده و به پهلو دراز بكشید. انجام ورزش منظم با فعالیت زیاد، درد و ناراحتی را در قاعدگی بعدی كمتر می كند. رژیم غذایی مصرف هرگونه نوشیدنی یا غذای كافئین دار را كم یا متوقف كنید.

 

امكان دارد مكمل های ویتامین ـ ب برای شما تجویز شوند. این مكمل ها به رفع علایم در بعضی خانم ها كمك می كنند.

 

در بعضی از خانم ها مصرف چای می تواند علایم درد قاعدگی را كاهش دهد. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان علایم درد قاعدگی غیر قابل كنترل دارید. اگر خونریزی بیشتر شود (مثلاً به جای یك تامپون در هر ساعت مجبورید از تعداد بیشتری استفاده كنید). اگر علایم عفونت ظاهر شوند، مثل تب ، احساس كسالت ، سردرد، منگی یا دردهای عضلانی اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید . داروهای مورد استفاده در درمان ممكن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات