تبلیغات

پره اكلامپسی و اكلامپسی (پرفشاری خون ناشی از بار بارداری)

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی پره اكلامپسی و اكلامپسی (پرفشاری خون ناشی از بار بارداری)؛ مسمومیت بارداری اختلال وخیم فشار خون ، عملكرد كلیه و دستگاه عصبی مركزی كه ممكن است از هفته بیستم بارداری تا هفت روز پس از زایمان بروز كند. آكلامپسی در واقع از پیشرفت رونده پره آكلامپسی پدید می آید.

علایم شایع پره آكلامپسی خفیف : – افزایش قابل توجه فشار خون ، حتی اگر هنوز در محدوده طبیعی قرار داشته باشد. – ورم صورت ، دست ها و پاها كه هنگام صبح شدیدتر است . -افزایش وزن بیش از حد معمول (بیش از نیم كیلوگرم در هفته در سه ماهه آخر بارداری ) پره آكلامپسی شدید: – تداوم افزایش فشار خون تداوم ورم صورت و اندام ها – تاری دید – سردرد – تحریك پذیری – درد شكم آكلامپسی : – تشدید علایم فوق – انقباضات عضلانی – تشنج – اغما علل علل آن ناشناخته است .

اعتقاد بر این است كه این عارضه ناشی از ماده یا سمی است كه توسط جفت تولید می شود. عوامل افزایش دهنده خطر تغذیه نامطلوب دیابت شیرین بالا بودن فشار خون قبل از بارداری بیماری های مزمن كلیه اختلالات ایمنی ، نظیر لوپوس بارداری اول بروز پره آكلامپسی در طی یك بارداری لزوماً به معنی تكرار آن در بارداری های بعدی نیست ، ولی با یك بار بروز، خطر عود آن در بارداری های بعدی افزایش می یابد.

چاقی بارداری دوقلو یا چندقلو سابقه خانوادگی پره آكلامپسی یا آكلامپسی پیشگیری شركت در برنامه های مراقبت های پیش زایمانی در طی بارداری استفاده از یك رژیم غذایی طبیعی و متعادل در طی بارداری . مصرف مكمل های ویتامینی و مواد معدنی در طی بارداری ، در صورت تجویز. خودداری از مصرف هر گونه دارو، حتی داروهای بدون نسخه ، بدون توصیه پزشك عواقب مورد انتظار این عارضه اگر تشخیص داده شود و در سراسر بارداری درمان شود، معمولاً بدون عارضه ای در عرض هفت روز پس از زایمان برطرف می شود. پره آكلامپسی شدید و عوارض ناشی از فشار خون بالا همچنان یك عامل مهم دخیل در مرگ ومیر مادران محسوب می گردد.

اگر زایمان پیش از موعد رخ دهد، احتمال زنده ماندن نوزاد بستگی به میزان بلوغ جسمی او دارد.

مرگ جنین در این شرایط شایع است . عوارض احتمالی سكته مغزی افزایش خطر بروز فشار خون بالای غیرمرتبط با بارداری پس از 30 سالگی تشنج ادم ریه نارسایی كلیه درمان اصول كلی بررسی های تشخیصی ممكن است شامل آزمایش های خون ، بررسی ادرار 24 ساعته (از نظر سطح پروتئین دفعی از ادرار)، و سایر بررسی ها به منظور رد عوارض احتمالی باشد. درمان بسته به شدت علایم و میزان بلوغ جنین متفاوت است . مراقبت در منزل برای موارد خفیف و مراقبت بیمارستانی در صورت بدتر شدن وضعیت ، و زایمان زودرس در صورت وخامت وضعیت بیمار در نظر گرفته می شوند. در آكلامپسی ، به دلیل همراهی با تشنج ، احتمال نیاز به مراقبت بیمارستانی و زایمان زودرس (اغلب با سزارین ) بیشتر است . در صورت تجویز مراقبت در منزل ، توزین بیمار و ثبت روزانه آن ضروری است .

همچنین بررسی میزان پروتئین ادرار با روش آزمون در منزل (كه باید به بیمار آموزش داده شود) توصیه می گردد. داروها تجویز داروهای ضد پرفشاری خون ، در صورت لزوم برای پایین آوردن فشار خون ، عموماً تنها اقدام توصیه شده در موارد حاد است مگر این كه بیمار قبل از بارداری تحت درمان برای پرفشاری خون باشد. داروهای ضد تشنج جهت پیشگیری از تشنج تجویز می شوند. منیزیوم با مقدار بالا پذیرفته شده ترین داروی ضد تشنج برای این منظور است . فعالیت بیمار باید دفعات استراحت خود را افزایش دهد. این اقدام برای كنترل پره آكلامپسی مهم است .

برای كمك به جریان خون بیمار بهتر است به پهلوی چپ بخوابد. رژیم غذایی در صورتی كه نیاز به رژیم خاصی باشد، پزشك به بیمار توصیه خواهد كرد. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان دارای علایم پره آكلامپسی در هر مرحله از بارداری باشید. بروز موارد زیر در طی درمان : ـ سردرد شدید یا اختلال دید ـ افزایش وزن به میزان 5/1 كیلوگرم یا بیشتردر 24 ساعت .

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات