تبلیغات

گوشت

مجموعه : تغذیه مناسب
گوشت

گوشت بره
گوشت بره خیلى جوان بیش از پانزده درصد چربى ندارد و مى توان از آن غذاهاى لذیذ و خوشمزه اى تهیه كرد. وقتى گوشت بره را از قصابى مى خرید به قصاب بگویید و از او بخواهید كه تمام چربیهاى آن را بگیرد و بقیه چربى آن را كه لابلاى گوشت نهفته است خودتان بگیرید.

وقتى گوشت بره را كباب كنید قسمتى از چربى آن از گوشت در آمده و خارج مى شود و گوشت تقریبا بى چربى در اختیار شما مى گذارد.

طاس كباب بره با سبزیهاى تازه و متنوع غذایى است كه مخصوص ضیافت خدایان است .

شب آن را تهیه كنید و در یخچال بگذارید و فردا براى ناهار كه خواستید مصرف كنید نخست چربیهاى آن را كه رو آمده و ماسیده است بگیرید و دور بریزید و بعد آن را گرم كنید و به سر میز ناهار بیاورید.

در آشپزخانه هاى مزارع زیبایى گوشت بره را وقتى مى خواهند بپزند با آتش ‍ ملایمى آن را مى پزند.
تمام متخصصان غذاشناسى با آزمایشهاى متعددى كه كرده اند، ثابت نموده اند كه با آتش ملایم اگر غذاى گوشتى را بپزند به مقدار زیادى ویتامینها و املاح معدنى آن محفوظ مى ماند و به غذا طعم و مزه خوبى مى دهد.

براى اینكه سوس غذاى شما كم چربى باشد طریقه عملى و ساده اى را براى شما شرح مى دهم كه طبق آن رفتار كنید و آن این است كه چهار یا سه قطعه مكعب كوچك یخ را در صافى پارچه اى بریزید و آن صافى را در ظرف سوس فرو كنید و در آورید تا چربى هاى زیادى سوس به آن بچسبد و سوس كم چربى و سالمى براى شما تهیه كند این سوس را با هر غذایى كه میل داشتید بدون هیچگونه دغدغه خاطر و نگرانى بخورید.

گوشت مرغ
گوشت مرغ را همه خورده اند و مى شناسند، یكى از غذاهاى خوشمزه اى است كه اگر بر طبق آخرین دستورات آشپزى تهیه كنند اهمیت زیادى خواهد داشت .
به خاطر داشته باشید كه مرغ هر چه جوانتر باشد چربى آن كمتر است چنانكه چربى جوجه ده درصد و چربى مرغ چهل درصد است .
چربى مرغ هم از چربیهاى سفت است كه هیچ وقت شما نباید چربى آن را به شوهرتان بدهید و باید بیش از آنكه مرغ را بپزید كاملا چربیهاى آن را جدا كنید و دور بریزید.

براى تهیه خوراك مرغ به هیچ وجه نباید چربى ها و روغن هاى حیوانى مصرف كنید فقط كافى است كمى روغن مایع نباتى به آن بمالید و آن را كباب كنید و یا در كوره بگذارید تا سرخ شود.

به هیچ وجه روغن مرغ و یا روغنهاى گوشت را مصرف نكنید، به خاطر داشته باشید كه خانمى وقتى از مرغ غذا تهیه مى كرد چربى آن را به همسایه اش مى داد كه او را دوست نمى داشت.

گوشت بوقلمون
گوشت بوقلمون هم یكى از غذاهاى پروتئین دار خوشمزه و مطبوع است . مقدار چربى گوشت بوقلمون بستگى به غذایى است كه به او داده اند و باید توجه كرد كه اگر بوقلمون را براى فروش چاق كرده اند گوشت آن داراى چربى زیاد است در حالى كه پرندگان نباید بیش از ده پانزده درصد چربى داشته باشند.
اگر شما شكارچى هستید و به شكار پرندگان حلال گوشت مى روید باید حتما بگوییم كه گوشت این پرندگان ، كم چربى و بسیار مغذى است .

گوشت ماهى
گوشت ماهى غذاى ((زیبایى )) است كه در سالهاى اخیر توجه خاصى به آن شده است .

در آمریكا سالیان درازى به آمریكاییان گفته مى شد كه ماهى بخورند تا اینكه اخیرا امریكاییان مصمم شده اند و آن را مى خورند زیرا ماهى براى زیبایى عالى است .

گوشت ماهى داراى همان پروتئینى است كه در گوشتهاى حیوانى وجود دارد ولى چیزهاى دیگرى دارد كه گوشتهاى حیوانى ندارد.

زیرا گوشت ماهى داراى یك نمك معدنى زیبا كننده به نام (یود) مى باشد. اخیرا كشف كرده اند كه ماهى خاصیت دیگرى هم دارد و آن این است كه كولسترول را تقلیل مى دهد به همین جهت است كه شعار جدید پیدا شده است كه آن شعار مى گوید (ماهى بخورید تا عمر طولانى كنید) بطور كلى گوشت ماهى كم چربى ترین گوشتهاى حیوانى است چنانكه گوشت گاو تا چهل درصد چربى دارد و این مقدار چربى براى ما فوق العاده مضر است و حال آنكه ماهى بیش از پانزده درصد چربى ندارد و این مقدار چربى خطر كمترى براى ما دارد.
تمام ماهیهایى كه در دریا زندگى مى كنند در رژیم غذایى زیبایى اهمیت زیادى دارند و شما مى توانید یكى از آنها را كه به ذائقه شما خوش مى آید انتخاب كنید.

با این لیست طرفداران مصرف ماهى مى توانند هر روز یك نوع مخصوصى از ماهیهاى دریا مصرف نمایند.
ماهى را در روغن جوش و داغ نپزید و سرخ نكنید بلكه كمى روغن نباتى به آن بمالید تا به آن طعم خوبى بدهد و آن را در كوره و یا در تابه بپزید.

اگر براى مصرف ماهى سوس درست مى كنید نصف آن را كره و نصف دیگر را روغن مایع انتخاب كنید و جعفرى را ریزه ریزه كرده در آن بریزید.

در سیسیل كه محصولات دریایى را به خوبى مى شناسند، مردم آنجا ماهى را با روغن زیتون و آب لیموى تازه مى پزند.

این طرز پختن طعم و مزه مخصوصى به ماهى مى دهد.

هزینه خرید گوشت همیشه یك چهارم هزینه غذایى هر خانواده است و هر قدر سطح زندگى بین مردم كشورى بالا رود بهمان میزان در بودجه خانواده یك چهارم هزینه خرید گوشت بالا مى رود.

از هزاران سال پیش گوشت یكى از غذاهاى اصلى انسان ماقبل تاریخ بوده است و امروز هم یكى از غذاهایى است كه براى دستگاه بدن پروتئین از نوع عالى را به قول دكتر هاوزر فراهم مى آورد، ولى بهرحال در مصرف آن باید اندازه نگهداشت گوشت سرشار از فسفر، پتانسیم و املاح معدنى دیگرى است و همچنین داراى ویتامینهاى (ب ) و (پ پ ) مى باشد ولى از لحاظ كلسیم فقیر است.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات