تبلیغات

هوش جنسی ات را پرورش بده

سانسور و كنترل انتشار مطالب مربوط به امور جنسی و زناشویی تقریباً در همه‌ی كشورها سابقه داشته و اكنون نیز كم و بیش، اعمال می‌شود. در بعضی از ایالت‌های آمریكا _ از جمله آریزونا_ انتشار اینترنتی مطالبی كه به حال كودكان و نوجوانان مضر باشد، قانوناً ممنوع است. البته منظور از چنین مطالبی، عمدتاً تصویرها و نوشته‌های جنسی است.
امروزه به علت گسترش فوق‌العاده‌‌ی كامپیوتر و اینترنت، اغلب مردم و از جمله كودكان خردسال، براحتی و به میزان نامحدود و غیر‌قابل‌‌كنترلی به انبوهی از تصاویر، فیلمها، داستانها و شوخی‌های مستهجن جنسی دسترسی دارند و تنها چاره‌‌ای هم كه به نظر صاحبان این‌گونه سایتها می‌رسد است این است كه بالای دكمه‌ی ورود به سایت، بنویسند: «اگر سن شما كمتر از 18 سال است، لطفاً وارد نشوید». واضح است كه تنها ضامن اجرای این درخواست چیزی جز اصول اخلاقی نیست!
اما استفاده‌ی بزرگسالان از این‌گونه برنامه‌های اینترنتی در اغلب كشورهای جهان آزاد است و هر كسی می‌تواند و حق قانونی اوست كه جلوی مانیتور كامپیوتر بنشیند و به تماشای تصویر زنان و مردان عریان و یا مطالعه‌ی مطالب محرك جنسی بپردازد _ كه البته بعضی از آنها تا حدودی بر میزان آگاهی جنسی افراد هم می‌افزاید. امروزه حتی شهروندان شهر كوچك تامپا، واقع در ایالت فلوریدا هم به مدد صرف وقت، انرژی و هزینه‌ی فراوان، می‌توانند مانند شهروندان شهرهای بزرگ جهان، به این‌گونه مطالب اینترنتی دسترسی داشته باشند. با وجود این، سكس هنوز یك تابو است و ناآگاهی، خرافات و باورهای غلط درباره‌ی آن فراوان است. حتی در پیشرفته‌ترین كشورها هم هنوز این‌گونه باورها شیوع دارد و علاوه بر این بعضی از شركت‌های تبلیغاتی برای فروش كالاها و خدمات خود، اطلاعات غلطی در مورد مسائل جنسی به كاربران كامپیوتر می‌دهند. همه‌ی این عوامل سبب شده است كه موضوع آگاهی یا شعور جنسی، در میان روان‌شناسان و متخصصان مطرح شده و حتی به یكی از موضوعات روز تبدیل و كتابهایی درباره‌ی آن نوشته شود.

آگاهی جنسی، خودآگاهی جنسی
شعور جنسی بر سه ركن یا عامل اساسی استوار است؛ ركن اول، آگاهی عمومی نسبت به مسئله‌ی جنسیت است. این بخش شامل كلیه‌ی دیده و شنیده‌ها و خوانده‌های ما درباره‌ی امور جنسی است، از تشریح و فیزیولوژی اعضای تناسلی گرفته تا واكنشهای روانی، نقش تغذیه و دارو، بیماری‌های جنسی و امثال آن.
ركن دوم،خودآگاهی جنسی است كه شامل شناخت فرد از باورها، سلیقه‌ها و رفتارهای خودش می‌شود. طبعاً هر كسی دارای شخصیت جنسی خاصی است و امیال و خواسته‌هایی دارد كه او را از دیگران متمایز می‌كند.
ركن سوم در واقع، تلفیق دو ركن قبلی و به كارگیری آن در عمل است. در این ركن، شناخت طرف مقابل و تنظیم و تصحیح رفتارها و هماهنگی آنها از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است.
آگاهی عمومی از راه‌های مختلف حاصل می‌شود. مثلاً كودكان با صحبتهای درگوشی چیزهایی را از همسالان‌شان فرا‌می‌گیرند، پدر و مادر و معلمان ممكن است در آموزش جنسی كودكان نقش داشته باشند. همچنین وسایل ارتباط جمعی مثل رادیو، تلویزیون، كتاب، مطبوعات و اخیراً شبكه‌ی اینترنت نقش عمده‌‌ای را در انتقال اطلاعات ایفا می‌كنند. این وسایل می‌توانند در بردارنده‌ی آگاهی‌های غلط و یا اطلاعات درست اما سانسور‌شده باشند.
سانسور مطالب جنسی حتی در پیشرفته‌ترین كشورهای جهان هم معمول است. نشان دادن صحنه‌های جنسی در سینماها و كانال‌های عادی تلویزیونی دارای محدودیت‌‌های خاصی است. معمولاً نشان دادن اندامهای جنسی در این فیلم‌ها مجاز نیست، ولو این كه تماشای فیلم برای افراد كمتر از 18 سال ممنوع باشد. در بعضی از نقاط جهان تلاش بر این است كه اطلاعات مربوط به امور جنسی حتی اگر صحیح و مورد تأیید مجامع علمی هم باشد،
از طرفی معمولاً بازار شایعات در زمینه‌ی مسائل جنسی داغ است. حتی در بعضی از كشورهای اروپایی هم عقاید غلط و مضحكی درباره‌ی امور جنسی میان مردم شیوع دارد. مثلاً بیشتر مردم معتقدند پسری كه خود‌ارضایی كند، در كف دستش مو خواهد رویید! البته بعید است كه كسی در عمر خود _ حتی یك مورد _ كف‌دست مودار مشاهده كرده باشد و این در حالی است كه نسبت مردانی كه در دورانی از حیات خود به خود‌ارضایی دست زده باشند، نزدیك به صد‌درصد است. بعضی عقیده دارند كه خود‌ارضایی باعث نابینایی، جوش صورت، انزال پیش‌رس و یا دیررس، افسردگی و سایر ناراحتی‌های روانی و حتی جنون می‌شود. اما آیا این عقاید دارای پایه‌ی علمی است؟
جالب اینكه در این میان، یك سایت معروف اینترنتی كه كارش پاسخ دادن به مسائل جنسی و زناشویی است، روز هفتم ماه مه را روز ملی استمنا نامگذاری می‌كند !
در مورد فواید ختنه نیز شایعاتی وجود دارد. بعضی‌ها می‌گویند «زن‌هایی كه شوهران‌شان ختنه شده باشند، كمتر دچار سرطان رحم می‌شوند!» یا می‌گویند «كسانی كه ختنه شده‌اند در برابر بیماری ایدز مصونیت دارند!» بعضی از پژوهشگران هم می‌گویند كه موضوع ختنه با خود‌ارضایی بی‌‌ارتباط نیست! كما اینكه در كشور مسیحی‌نشین آفریقای جنوبی، ختنه رایج است، اما در عربستان سعودی معمول نیست !
با توجه به پیشرفت علم و فن‌آوری و امكاناتی كه امروزه در اختیار ماست، بهتر این است كه هر كس اطلاعات و باورهای جنسی خود را غربال كند و محك بزند تا ببیند كه آیا آگاهی‌های خود را از منابع علمی و تخصصی گرفته است، یا از افراد و منابع نامطمئن.
«آیا هنوز زمان آن نرسیده است كه دیگر اطلاعات جنسی خود را از شخصیت‌ها، میهمان‌های برنامه‌های تلویزیونی و كسانی كه مأموریت‌شان مبارزه با لذت‌های جنسی است، اخذ نكنیم؟»

 
 
a