تبلیغات

اثرات دراز مدت بالا بودن فشارخون

مجموعه : پزشکی و سلامت

گرچه اثرات دراز مدت خطرناكی در بالابودن فشارخون وجود دارد، اما باید تاكید نمود كه تمام این عوارض را می توان با درمان فشارخون پیشگیری نمود.

– قلب، عضله ای است كه خودش هم به خون نیاز دارد. خونرسانی به خود عضله قلب توسط شریان هایی به نام شریان های كرونری انجام میشود. اگر این شریان های كرونری باریك شوند. خون نمی تواند به اندازه كافی به عضله قلب برسد. بنابراین وقتی قلب نیاز دارد كه كار بیشتری انجام دهد مثلاً وقتی شما از پله های یك ساختمان بالا می روید، عضله قلب نمی تواند برحسب نیازیش مقدار بیشتری خون و اكسیژن دریافت نماید. در این حالت در قفسه سینه احساس درد ایجاد میشود كه اصطلاحاً به آن ایسكمی میوكارد یا آنژین قلبی گفته میشود.

– اگر یك شریان كرونری باریك شود و سپس یك لخته خون هم در آن تشكیل گردد، قسمتی از عضله قلب كه آن شریان به آن قسمت خونرسانی می كرد از بین خواهد رفت. این وضعیت را اصطلاحاً یك ترومبوز كرونری یك آنفاركتوس میوكارد و یا یك سكته قلبی می نامند.

– اگر در طی چند سال بر اثر بالا بودن فشارخون، شریان ها باریك شده و از انعطاف پذیری آنها كاسته شود و سفت و سخت گردند، برای قلب مشكل خواهد بود كه خون را به تمام نقاط بدن تلمبه كند. این فشار زیادی كه بر روی قلب تحمیل می گردد در نهایت باعث صدمه به آن شده و قلب را دچار نارسایی می كند. در نتیجه در ریه ها آب جمع میشود و باعث تنگی نفس میشود. این وضعیت را اصطلاحاً نارسایی احتقانی قلب یا به طور ساده تر نارسایی قلبی می نامند.

– باریك شدن شریانی كه خون و اكسیژن را به مغز می رساند می تواند منجر به از دست رفتن موقتی عملكرد قسمتی از مغز شود كه آن شریان به آن قسمت خونرسانی می كرد. این وضعیت را اصطلاحاً حمله ایسكمیك موقت یا TIA می نامند. بسته شدن دائمی شریان توسط یك لخته خون، باعث از بین رفتن قسمتی از مغز میشود كه آن شریان مسئول خونرسانی به آن قسمت بود و موجب سكته مغزی می گردد.

– رگهای كوچك پاها هم می توانند آسیب دیده و سبب شوند كه خون كافی به پاها نرسد. در این حالت در هنگام راه رفتن، در عضلات ساق پاها درد ایجاد میشود.

– رگهای كوچك داخل چشم ها هم ممكن است بر اثر پرفشاری خون آسیب ببیند، گرچه این وضعیت ممكن است تا وقتی كه آسیب شدید به آنها وارد نشده، مشخص نباشد. به ندرت در فشارخونهای خیلی بالا ممكن است در اثر خونریزی رگها به شكبیه چشم آسیب وارد آید. این وضعیت را اصطلاحاً پرفشاری خون بدخیم می نامند، گرچه با درمان مناسب، نتیجه خیلی خوبی عاید بیمار خواهد شد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات